Remonty kominów
Remont komina to temat, który budzi wiele emocji wśród inwestorów. Można go uniknąć, dokonując regularnych okresowych przeglądów, zlecając naprawy drobnych usterek i stosując się ściśle do wskazówek kominiarza. Jeśli jednak okaże się, że komin z jakiejś przyczyny został uszkodzony i wymaga remontu, ważne, żeby nie zwlekać i od razu wezwać fachowców, aby nie narazić na niebezpieczeństwo mieszkańców budynku.
Kiedy trzeba wyremontować komin?
Remont komina jest niezbędny, kiedy komin uległ zniszczeniu. Oczywiście poważniejsze uszkodzenia są widoczne od razu, ale warto też zlecić remont, kiedy na kominie pojawiają się pęknięcia, plamy lub duża ilość sadzy. Mniejsze usterki są łatwiejsze do usunięcia. Jeśli uszkodzenie jest miejscowe, wówczas się je naprawia. Jeżeli jednak komin wymaga remontu na całej wysokości, może się to okazać niemożliwe. Stosuje się wtedy specjalne wkłady kominowe mocowane wewnątrz uszkodzonego komina, co pozwala na jego dalszą bezpieczną eksploatację.
Czasami potrzebne jest frezowanie, czyli powiększenie otworu kominowego, aby wkład się do niego zmieścił. Inną opcją jest budowa nowego przewodu kominowego, który zastąpi ten uszkodzony. Standardowym postępowaniem remontowym jest naprawa części komina, która wystaje ponad dach. To właśnie ta część zwykle ulega uszkodzeniom z powodu długotrwałego szkodliwego działania warunków atmosferycznych.
Na czym najczęściej polega remont komina?
W ramach najczęstszych działań remontowych wykonuje się w szczególności:
- ponowne tynkowanie,
- uszczelnianie,
- frezowanie
- szlamowanie,
- montaż nowego wkładu kominowego,
- oklejanie komina płytkami ceramicznymi o właściwościach mrozoodpornych,
- naprawę uszkodzonych elementów obróbki blacharskiej,
- uzupełnienie brakujących czap, daszków, kratek wentylacyjnych,
- usuwanie sadzy,
- standardowy przegląd szczelności oraz czyszczenie.